Jak zrobić syrop z sosny?

Do tego syropu przymierzałam się już w zeszłym roku, niestety maj mi za szybko minął 🙁 Tak więc zabrałam się ochoczo do zrywania młodych przyrostów z sosny, a że rosną one w moim ogrodzie, daleko nie musiałam się wybierać 🙂

Syrop z pędów sosny to bardzo dobry lek na wszelkie dolegliwości górnych dróg oddechowych i ogólne wzmocnienie organizmu. Działa bakteriobójczo, wykrztuśnie i jest bogatym źródłem witaminy C oraz olejków eterycznych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku leczenia grypy, kataru itp.

Przepis:

  • 1 kg przyrostów sosny (zrywane w maju)
  • 1 kg cukru (dałam 0,5 kg – więcej nie zmieściło się do słoja)

Przygotowanie i wykonanie:

Młode przyrosty zerwać, oczyścić z igieł, nałożyć do dużego słoja, partiami przesypywać cukrem, od i cała filozofia. Najdłużej trwa zrywanie przyrostów, bo są lekkie i na kilogram trochę ich wchodzi. Słój zakręcić i postawić w ciepłe i słoneczne miejsce, co jakiś czas potrząsając nim. Za jakiś czas pokarzę jak wytwarza się syrop. Musi stać co najmniej 2 tygodnie. Chyba jeszcze wybiorę się na zbiory, tym razem będą to małe zielone szyszki, podobno są jeszcze lepsze, bo zawierają więcej soku i aromatu 🙂

 

Dalszy ciąg przygotowania syropu: po tygodniu przerabiania się syropu w słoju, wszystko wrzuciłam do garnka, wrzuciłam jeszcze pokrojone, małe zielone szyszki, które zawierają wiele soku i aromatu.  Dodałam 1 litr wody (syropy przygotowuje się na bazie wody) i całość gotowałam 15 minut. Przez 3 kolejne dni czynność tę powtarzałam, ostatniego dnia gorący syrop przelałam przez sito, następnie przez gazę i jeszcze raz zagotowałam, dodając 0,5 kg cukru (na początku do słoja dałam też 0,5 kg). Syrop gotowałam dłuższy czas, na małym ogniu, do odparowania płynu i do zagęszczenia się syropu.

Gdy syrop miał konsystencję miodu, gorący wlałam do wyparzonych w piekarniku słoiczków, zakręciłam wieczka i włożyłam je pod tak zwaną pierzynkę (przykryłam grubym ręcznikiem i pozostawiłam do ostygnięcia i wciągnięcia wieczek).

Syrop jest pyszny w smaku, w kolorze ciemnego brązu, gęściutki. Wyszło 6 słoiczków o pojemności 200 ml.

Na zdrowie 😀

Do łazienki powstała aromatyczna dekoracja, cudownie pachnąca sosną 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *