Dobre rady: leki z lasu

Drzewa od dawien dawna wykorzystywane są w zielarstwie. Szczególnie cenne są wiosną, gdy pojawiają się świeże pączki i liście, a w pniach i gałęziach żywiej zaczynają krążyć soki. Dziś trochę o sośnie. Jak sporządzić syrop z młodych przyrostów sosny i jak z niej przygotować wzmacniającą kąpiel?

Pączki i młode pędy sosny zawierają olejek eteryczny, dużo witaminy C oraz wiele cennych właściwości . Pączki i pędy zbiera się z drzew: pączki, zanim zaczną pękać, a pędy – gdy są pokryte łuskami i lepkie, ale nie dłuższe niż 5 cm.

Zachęcam do sporządzenia syropu z młodych przyrostów sosny, na który przepis znajduje się w zeszłorocznym poście Jak zrobić syrop z sosny.

Tegoroczny nastawiony syrop z młodych przyrostów i zielonych szyszek. Zimową porą posłuży za dobry lek przy przeziębieniu.

 

Wzmacniająca kąpiel

Kilkanaście młodych pędów lub 2-3 garście pączków zalać w garnku z 2-3 l wody, przykryć i gotować na małym ogniu 10 minut, odstawić na kwadrans. Wlać do wanny napełnionej w 1/3 wodą o temperaturze ok. 37°C. Kąpać się nie dłużej niż 20 minut.

Pora na dobry relaks w wannie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *