Jak zrobić świąteczne drzewko?

Dzisiaj mały przedsmak Świąt! Przedstawiam własnoręcznie wykonane świąteczne drzewka. Zachęcam Was do wykonania własnych wyjątkowych drzewek. Samo tworzenie nie wymaga wielkich zdolności, a daje wiele radości. Dekoracja nada pomieszczeniu świątecznego klimatu i uroku. Życzę miłej zabawy 🙂

Do wykonania drzewka potrzebne będą:

  • doniczka
  • gips
  • kawałek grubszej gałązki np. brzozowej
  • taśma florystyczna lub wstążeczka do owinięcia gałązki
  • styropianowa kula
  • gałązki choinki lub iglaków (mogą być sztuczne gałązki – dekoracja będzie bardziej trwała)
  • małe bombeczki, drobne dekoracje, szyszki, wstążka na kokardę
  • farba w sprayu
  • pistolet z klejem

Ponadto do dekoracji drzewka potrzebne będą według upodobań: orzechy włoskie, orzechy laskowe, pestki dyni lub słonecznika, również mogą być małe szyszki, np. modrzewiowe.

Wykonanie:

Na początku należy przygotować kawałek grubszej gałązki brzozowej, z jednej strony naostrzyć ją w stożek, tak aby można było nabić styropianową kulę. Przygotować masę gipsową według podanego sposobu na opakowaniu. Sporządzony gips wlać do doniczki i w środek włożyć gałązkę brzozy. Odstawić do scalenia. W styropianowej kuli zrobić otwór na ostrze gałęzi. Dekorować kulę w zależności od upodobań: orzechami włoskimi lub laskowymi, pestkami itp. Klejem na gorąco przyklejać jeden po drugim, zaczynając od wierzchołka kuli, kończąc w dole, pozostawiając otwór. Pomiędzy orzechami wypełnić każde wolne miejsce np. małymi szyszkami z iglaków (kula nie powinna być widoczna). Tak udekorowaną kulę nałożyć na zaostrzony czubek gałązki z klejem, dobrze docisnąć i pozostawić do dobrego zesztywnienia. Kulę  można pomalować farbą w sprayu i pozostawić do wyschnięcia lub można ją pomalować jeszcze przed nałożeniem na gałązkę.

Kolejny etap dekoracji drzewka:

Gałązkę, na której umieszczona jest kula owinąć taśmą florystyczną lub wąską wstążeczką, zaczynając tuż pod kulą, przykleić końcówkę i nawijać pod lekkim skosem aż do dołu, gdzie gałązka zatopiona jest w gipsie, przykleić końcówkę. Końcowym etapem jest dekoracja doniczki, tak aby wypełnić wnętrze i  zasłonić gips. Przykleić świeże lub sztuczne gałązki iglaków, dodać małe bombeczki, szyszki, drobne dekoracje i na końcu całość udekorować kokardką.

 

Kolejne świąteczne drzewko z orzechów laskowych, tym razem wykonane w srebrnej tonacji, pomalowane srebrnym sprayem (niestety zdjęcie nie oddaje prawdziwego koloru drzewka).

Dzięki uprzejmości sąsiada, który ma sad orzechów laskowych nazbierałam do dekoracji koszyk orzeszków z okalającymi je „kołnierzykami”.

Wykorzystuję wszystko, co możliwe do dekoracji, nic się u mnie nie marnuje 🙂 Na zdjęciu poniżej drzewko udekorowane pestkami z dyni, dynie zużyłam do ciast i przetworów. Pestki po wysuszeniu, świetnie nadają się do wszelkich dekoracji.
Mały bukiecik „róż” z jesiennych liści, pomalowałam farbą w sprayu na złoty kolor. Kwiaty, gałązki cisu i mahonii umieściłam w rożku z cienkiej tektury wypełnionym papierem, owinęłam złotą fizeliną i udekorowałam złotą, cieniutką wstążeczką i złotymi gwiazdkami. Myślę, że z takim bukiecikiem śmiało można wybrać się na imieniny 🙂

Życzę twórczego natchnienia i wyjątkowych, świątecznych dekoracji 😀